Search
Close this search box.

Ženy které změnily fotografii

Dnes se podíváme na několik fotografek, které svým přístupem posouvaly hranice žánrů. Je to však jen velice stručný náčrt. Pokud bychom chtěli jít do hloubky, bylo by to na obsáhlou knihu, a ani ta by nestačila. Mnohé vynikající autorky totiž objevujeme až s odstupem času nebo dokonce posmrtně. Berte tedy tento výčet jako letmé seznámení s některými slavnými i méně slavnými fotografkami.

Julia Margaret Cameron

(1815 – 1879)

Anglická fotografka, která je považována za jednu z nejvýznamnějších portrétních fotografek 19. století. Narodila se v Kalkatě (dnes Kalkata) v Indii, ale většinu svého života strávila v Anglii.

Cameron se začala zajímat o fotografii v 1860s, když jí bylo již přes padesát let. Své portréty často fotografovala pomocí měkkého světla, což dalo jejím snímkům zvláštní atmosféru a často působily dojmem romantiky.

Její portréty zahrnovaly mnoho významných osobností té doby, jako byli například umělci, spisovatelé, vědci a filozofové. Mezi její nejslavnější snímky patří portréty Alfreda Lorda Tennysona, Charlese Darwina a Julii Jacksonové (matka básníka Percy Bysshe Shelleyho).

Cameron byla často kritizována za svou technickou neobratnost, ale její práce měla velký vliv na rozvoj portrétní fotografie a stala se inspirací pro mnoho dalších fotografů a umělců.

Imogen Cunningham

(1883 – 1976)

Americká fotografka, která se specializovala na portrétní, krajinářskou a abstraktní fotografii. Její kariéra trvala více než 70 let a stala se jednou z nejvýznamnějších a nejvíce respektovaných fotografek v historii.

Cunningham byla součástí modernistického uměleckého hnutí v San Francisku v 20. letech 20. století a spolupracovala s dalšími významnými umělci té doby, jako byli Edward Weston a Ansel Adams. Její práce byla ovlivněna mnoha různými styly a technikami, včetně Piktorialismu, modernismu a straight fotografie.

Věnovala se také fotografování ženského těla a její portrétní fotografie byly považovány za velmi osobní a emotivní. Její nejslavnější práce zahrnují fotografie květin, portréty umělců, přírodní krajiny a abstraktní formy.

Cunninghamova práce získala mnoho ocenění a byla vystavována po celém světě. Stala se také průkopnicí v oblasti technických inovací, jako bylo například používání fotografických filtrů a experimentování s vlivem světla na fotografie.

Dorothea Lange

(1895 – 1965)

Dorothea Lange (1895-1965) byla americká fotografka, známá především pro svou práci během Velké hospodářské krize v 30. letech 20. století. Její snímky z tohoto období jsou ikonické a významné pro americkou historii.

Langeova začala svou kariéru jako portrétní fotografka v San Francisku, ale její práce se postupně stala zaměřenou na dokumentární fotografii. V roce 1935 byla najata Farm Security Administration, aby dokumentovala život farmářů a rodin v oblastech postižených hospodářskou krizí. Její práce zahrnovala mnoho fotografií lidí na cestě, kteří hledali práci a přežití.

Nejslavnější fotografií Langeové z té doby je snímek “Migrant Mother”, který zobrazuje matku a její děti, kteří žijí v nouzi v kalifornském táboře pro uprchlíky. Tento snímek se stal symbolem utrpení lidí během Velké hospodářské krize a získal světovou proslulost.

Langeova se stala jednou z nejvýznamnějších dokumentárních fotografek 20. století a její práce inspirovala mnoho dalších fotografů. Během své kariéry získala mnoho ocenění a vystavovala svoje práce po celém světě.

Annie Leibovitz

(1949 – současnost)

Americká fotografka, která je známá především pro své portréty celebrit a významných osobností, stejně jako pro svou práci v oblasti reklamy a módní fotografie. Leibovitz je jednou z nejúspěšnějších a nejvýznamnějších fotografek své generace a její práce ovlivnila mnoho umělců a fotografování vůbec.

Leibovitz se narodila v Connecticutu a studovala na San Francisco Art Institute. V roce 1970 začala pracovat pro magazín Rolling Stone, kde se stala hlavní fotografkou a získala slávu svými portréty rockových hvězd a dalších celebrit, včetně Johna Lennona, Micka Jaggera a Yoko Ono.

Od té doby Leibovitz pokračovala ve fotografování celebrit a významných osobností, včetně hereček, hudebníků, politiků a dalších. Její portréty jsou charakterizovány intenzivním použitím světla, barev a rekvizit a vždy se snaží zachytit něco z osobnosti a charakteru portrétované osoby.

Leibovitzova práce zahrnuje také reklamní fotografii pro značky jako je American Express, Gap a Rolex, a spolupracovala s mnoha magazíny jako Vanity Fair, Vogue a The New Yorker. Její práce byla vystavována v muzeích a galeriích po celém světě a získala mnoho ocenění a uznání, včetně Ceny za životní dílo od Mezinárodní fotografické unie.

Cindy Sherman

(1954 – současnost)

Americká fotografka a vizuální umělkyně, která je známá svými sériemi portrétů, kde sama sebe přeměňuje do různých roli a postav, často s pomocí kostýmů, make-upu a dalších výtvarných prvků. Tyto portréty často komentují společenské a genderové stereotypy a představy o kráse a identitě.

Shermanova se narodila a vyrostla v New Yorku a začala fotografovat během svého studia na State University of New York. Její práce byla poprvé vystavena v roce 1975 a již tehdy vyvolala pozornost kritiků a kurátorů. Shermanova se proslavila především díky své sérii “Untitled Film Stills” z konce 70. let, kde se zobrazuje v různých filmových rolích, které evokují atmosféru filmů noir a jiných klasických filmových žánrů.

Další významné série Shermanové zahrnují “Centerfolds” (1981), kde se zobrazuje v roli žen, jak jsou obvykle zobrazovány v mužských časopisech, a “History Portraits” (1988-90), kde se zobrazuje jako historické postavy, jako například Madame de Pompadour.

Shermanova je považována za jednu z nejvýznamnějších umělkyň své generace a její práce ovlivnila mnoho dalších umělců a uměleckých směrů. Její práce byla vystavována v muzeích a galeriích po celém světě a získala mnoho ocenění a uznání.

Diane Arbus

(1923 – 1971)

Americká fotografka, která se specializovala na dokumentární portrétní fotografii. Její práce je známá pro své intenzivní a často kontroverzní zobrazení lidí, kteří byli obvykle ignorováni nebo marginalizováni v mainstreamové společnosti.

Arbusová začala svou kariéru jako módní fotografka, ale v polovině 50. let 20. století začala fotografovat lidi, kteří se často pohybovali na okraji společnosti, jako jsou transvestité, lidé s fyzickými postiženími, cirkusoví artisté a další.

Její portréty jsou charakteristické pro její schopnost přivést diváka do kontaktu se svými podmínkami a prokázat empatii k těm, kteří jsou vystaveni společenskému vyloučení. Arbusová chtěla, aby její práce umožnila lidem odkrýt své “vnitřní já” a ukázat svou skutečnou identitu.

Arbusová je považována za jednu z nejvýznamnějších amerických fotografek 20. století a její práce měla velký vliv na dokumentární fotografii. Její práce byla vystavována v muzeích a galeriích po celém světě a získala mnoho ocenění a uznání.

SPECIÁLNÍ NABÍDKA

50% SLEVA

na digitální verze obou kalendářů pro rok 2024