Jak mluvit s modelkou?

autor: | Bře 31, 2023 | O modelingu

Předně se budeme věnovat pokynům během focení, ale v rámci komplexní komunikace si připomeneme i důležitost správného jednání před a po focení. Vaše chování je během focení možná ještě více důležité než výsledky focení. Proto je dobré vědět, jak mluvit a co říkat, když pracujete s živou modelkou.

žena s dlouhými vlasy v růžovém klobouku.

Tři fáze komunikace

Před focením, během a po focení. 

 1. Před focením: S modelkou je třeba vykomunikovat, co je pro ni pohodlné a přijatelné. Zda je jí příjemné fotit před lidmi, zda nemá nějaké alergie nebo špatnou snášenlivost na světlo či extrémní teploty. Je třeba se domluvit na oblečení, které se vám i jí bude líbit a ujasnit si, co je pro ni přijatelné a co ne. Obzvláště, pokud se má jednat o akty či boudoir focení. 
 2. Během focení: Než se na to vrhneme detailněji, základem je mluvit a navigovat. Pomáhat modelce dosáhnout líbivé pózy a povzbudit ji.
 3. Po focení: Je naprosto zásadní respektovat modelky názor na fotky. Pokud se stane ta nemilá situace, že modelka se na fotce sama sobě nelíbí, tak ač vám přijde fotka krásná, není příliš lidské ani profesionální si trvat na svém.

Tyhle 3 fáze vám pomohou dosáhnout skvělých fotek, ale musíte pamatovat na vzájemnou otevřenost a respekt. 

Jak na pokyny během focení

Na internetu najdete velké množství článků, jak správně pózovat. Většina těchto článků vám bude dávat rady, jak vypadat štíhle a mladě. Což je trochu protimluv. Místo toho si zkuste nastudovat techniky, jak nafotit jakéhokoliv člověka hezky.

 • Hubená neznamená hezká
 • Nalíčená neznamená hezká
 • Mladá neznamená hezká

Budete se divit, ale hezká znamená hezká. Plnoštíhlá dívka může na fotkách být hezká obzvláště když přizná sebe takovou jaká je. Starší paní může být nádherná s každou svou vráskou a nenalíčená osoba může být dokonalá bez kapky make-upu. A s touhle premisou se naučíme komunikovat s lidmi. 

Moderní doba nás snad už naučila, že je v pořádku být pohublý, silnější, mladší, starší, krátký, dlouhý. A díky tomu se otevírá nová škála možností, jak fotit a tedy komunikovat. Hledejte hezké a originální úhly. Navozujte autentické situace a zachycujte modelku, jak na ně reaguje. Pobavte se s ní, jak vlastně sebe vnímá a co se jí na ní líbí. Koukněte společně na Pinterest nebo Google na zajímavé pózy a zkuste je. Hledejte pozice, které modelce sluší, nesnažte se jí fotit, aby vypadala jinak.

Navigujte podle 3 aspektů:

 1. Podle světla: Můžete využít protisvětlo nebo jí či jemu můžete lehce zvednout hlavu, aby si chytla světlo od shora z nebe.
 2. Podle póz: Chcete, aby byly pózy primárně zajímavé a aby nepůsobily křečovitě. 
 3. Podle okolí: Pohybujte s modelkou, aby vám zapadla do prostředí a “nevyrůstalo jí nic z hlavy”. 

Během komunikace je důležité si uvědomovat, že modelka je nejspíš nervózní, proto se hodí nějaká slova podpory a hlavně chvály. Řekněte jí, jak jí to sluší a jak je zrovna tenhle úhel výborný a slušivý. Tyhle věci opravdu říkejte nahlas. Pomáhá to.

krásná mladá žena ležící na zemi.

Ano a Ne fráze

Jsou různé věci, které se během focení opravdu nesluší říkat. A pak jsou věci, které by se říkat měly. Stručný nástin frází, které by neměly zaznít, abyste nepřišli o klienty. 

Co NEŘÍKAT:

 • Tohle ti nesluší
 • Takhle vypadáš tlustá/stará/krátká/…
 • Takhle máš ošklivé zuby/ruce/…
 • Takhle máš hezký zadek
 • Takhle máš sexy (cokoliv)
 • Usmívej se

A tak dále. Prostě jakkoliv nekomentujte negativně modelky zevnějšek. Ale zároveň nebuďte příliš lascivní. Bohužel mnoho našich kolegů fotografů překročilo jistou hranici a mnoho modelek se díky tomu setkalo se sexuálním obtěžováním. Na to si dejte velký pozor a myslete na to, že i verbálně můžete ženu obtěžovat.

Co ŘÍKAT:

 • Tohle není dobrá fotka
 • Takhle vypadáš moc dobře/hezky…
 • Tohle ti podtrhává (nějakou tvou přednost)
 • Tohle je milý/lichotivý úhel
 • Nemusíš tu pózu dělat, jestli ti není příjemná
 • Tohle je hezký výraz
 • Co kdybychom zkusili něco jiného/dalšího

Na závěr

Mohlo by se zdát, že pokyny fotografa jsou jen: Otoč hlavu a nastav si ramena tak a tak. Ve skutečnosti to tak ale není. Samozřejmě je třeba navigovat modelku, aby stála smysluplně. Ale primárně je důležité s ní komunikovat tak, aby byla v psychické pohodě. Tímto článkem vám nenabídneme konkrétní rady, jak máte modelce kroutit hlavou a pozadím, ale rady, jak ji udělat spokojenou. Aby se vrátila, a třeba vás doporučila svým známým.

Není umění nastavit modelku tak, aby vypadala úplně jinak a “lépe”. Je umění jí vzít takovou, jak já a krásně ji vyfotit. Přejeme vám mnoho spokojených klientů a krásných snímků.

muž, který se vyfotil fotoaparátem.

Mgr. Lukáš Stehlík

Mé začátky sahají někdy k roku 2010, kdy jsem si pořídil svůj první foťák (tenkrát mám pocit, že to byl Olympus SP-600UZ) a focení mě začalo bavit s prvními vyfocenými snímky.