Search
Close this search box.

Tipy a varování pro začínající modelky

Tipy

 • Když podepisujete souhlas se zveřejněním fotek nebo smlouvu, buďte opatrní. Některé smlouvy si vyhrazují exkluzivní právo spolupracovat s danou modelkou. Mnoho souhlasů se zveřejněním (což jsou malé smlouvy určené pro každé focení) zdůrazňují práva fotografa, který si s fotkami může dělat co chce, ale nezmiňují žádná práva modelek. Pokud používají vaši fotku, máte právo zasahovat do toho, jakým způsobem to budou dělat. Prodiskutujte to ještě před tím, než souhlas podepíšete.
 • Znejte své hranice ohledně stylu a nahoty. Pokud nechcete fotit odhalené fotky, ani žádné nahé fotky, řekněte to a nedovolte lidem, aby vás nutili své hranice překročit. Také se zamyslete nad tím, kam chcete směřovat svoji kariéru v budoucnu. Možná se teď cítíte dobře při focení odhalených fotek, ale co když se rozhodnete, že budete chtít jednou nafotit módu nebo katalog s oblečením? Možná budete diskriminovaná proto, že jste dříve fotila nahé fotky.
 • Pokud se vám z nějakého důvodu zdá, že vám agentury nevyhovují, můžete pracovat i na volné noze. Buďte ale připraveni na to, že práce bude méně a také vás nikdo nebude chránit před nebezpečím.
 • Můžete zkusit také soutěže krásy. Ujistěte se ale, že je pořádají organizace s dobrou reputací.
 • Je diskutabilní, zda vás mohou školy pro modelky naučit, jak se stát modelkou a některé agentury dokonce tvrdí, že se tam můžete naučit zlozvyky, které se složitě přeučují! Tyto školy jsou také velmi drahé.
 • Pokud jste ještě pod zákonem, požádejte rodiče o svolení.

Varování

 • Téměř všechny agentury budou chtít, abyste s nimi podepsala smlouvu. Všechno si ale pozorně pročtěte a ujistěte se, že rozumíte všemu. Klidně si na to vezměte slovník! Vždy musíte přesně vědět, co podepisujete.
 • Pokud vás někdo zve do cizí země kvůli práci nebo pohovoru (např. Hong Kong, Macau atd.), našetřete si dost peněz na zpáteční letenku. Sice existují i seriózní práce, ale můžete se setkat s podvodníky, kteří vám poskytnou letenku pouze tam a vy skončíte uvězněná v cizí zemi. Některé dívky se dokonce musejí živit prostitucí.
 • Pokud si plánujete focení s fotografem, kterého jste poznala přes internet, doporučuje si přijít na focení s doprovodem. Je to pro vaše vlastní bezpečí, protože přes internet nikdy nevíte, kdo je kdo. Pokud si nemůžete vzít doprovod (protože nikdo není dostupný nebo protože fotograf doprovod nepovoluje), zjistěte si o tomto fotografovi co nejvíce informací – zjistěte, s kým spolupracoval atd. Až dorazíte na focení, někomu zavolejte a to samé udělejte i po skončení focení.
 • Pozor na agentury, které chtějí peníze předem. Většina agentur si peníze bere pomocí provize – dostávají nějaké procento ze všech peněz, které vyděláte. Pokud nepracujete, nedostávají nic. Pokud jste se jim už vyplatili, nebudou vám shánět další práci. Každý, kdo chce peníze, ale nemusí být podvodník. Pokud dobře víte, že jde o agenturu, dávejte pozor, na co jsou vaše peníze použity. Větší agentury na větších trzích často poplatky platí za vás, nebo vám peníze alespoň půjčí, ale menší agentury v menších městech si to nemohou dovolit. Pokud mají poplatky pokrýt náklady spojené s vaší reprezentací, pravděpodobně jde o dobrý obchod. Na tomto principu sice funguje několik dobrých agentur, ale většina z nich jsou pouze podvodníci. Najděte si tedy jiné modelky, které zastupují a zeptejte se, jaké zkušenosti s danou agenturou mají.
 • Podvody s modelkami jsou časté a velmi skutečné. Jsou běžné, protože fungují na nevinné mladé dívky. Je to smutné, ale většina modelek se během své kariéry několikrát napálí a to často ještě před tím, než se z nich stanou skutečné modelky.
 • Pokud se stanete supermodelkou jako je například Kate Moss, lidé okolo vás budou vyžadovat, abyste velmi tvrdě pracovala na svém vzhledu. Mohou vás požádat o plastickou operaci, liposukci nebo možná budou chtít, abyste si nechala voperovat prsní implantáty. Nátlak modelingu může způsobit dlouhodobé mentální problémy, včetně poruch příjmu potravy. Nebojte se s někým si promluvit, pokud je toho na vás již příliš. Pokud nezvládáte ten tlak, možná je na čase zamyslet se nad změnou povolání. Žádná práce nestojí za zničené zdraví!

SPECIÁLNÍ NABÍDKA

50% SLEVA

na digitální verze obou kalendářů pro rok 2024