Focení ve městě

autor: | Srp 27, 2022 | Tipy a triky

Hledejte neobvyklé výhledy

Ve městě existuje mnoho překvapivých a neobvyklých míst, která mohou být zajímavým a originálním pozadím pro vaše fotografie. Nebojte se tedy objevovat různé uličky a zákoutí, abyste objevili nové výhledy.

Využijte různé světelné podmínky

Město nabízí mnoho světelných podmínek, jako jsou různé druhy pouličního osvětlení, neonové světla, reflektory, atd. Využijte tedy těchto podmínek pro vaše fotografie a experimentujte s různými expozičními časy, aby se podařilo vystihnout co nejvíce světelných efektů.

Hledejte kontrasty

Ve městě může být mnoho kontrastů, které mohou vytvořit zajímavé scény pro vaše fotografie. Například kontrast mezi moderními budovami a historickými památkami, nebo mezi rušnými ulicemi a klidnými parky. Hledejte tedy takové kontrasty, které vám umožní vytvořit silné a výrazné kompozice.

Přemýšlejte o kompozici

Kompozice je klíčová při tvorbě kvalitních fotografií. Ujistěte se, že vaše fotografie má jasný a zajímavý střed, který přitahuje pozornost diváka. Zvažujte různé prvky, jako jsou linie, tvary a barvy, a snažte se je využít co nejlépe.

Buďte trpěliví a vyčkejte na ten správný okamžik

Někdy se může zdát, že se nic zajímavého neděje. Buďte trpěliví a vyčkejte na ten správný okamžik. Pokud tedy máte konkrétní nápad, jakou fotografii chcete pořídit, neváhejte se na daném místě pár minut zdržet a počkat, až se stane něco zajímavého.

Respektujte zákony a pravidla

Pamatujte si, že v některých částech města mohou být zákazy focení a jiná pravidla. Před focením tedy zkontrolujte, zda je vše v pořádku a zda nesete rušení okolí. Dále může být dobré informovat se o místních zvycích a zákonech, abyste se vyvarovali potenciálním problémům.

Použijte vhodné vybavení

Ve městě může být mnoho různých světelných podmínek, takže je důležité zvolit vhodné vybavení. Pro focení ve městě se často hodí světelně silnější objektivy, které umožňují rychlejší uzávěrky a tím zachytit i rychle se pohybující objekty. Dále se hodí stativ, který umožní vytvářet stabilní fotografie bez rozmazání.

Zvažte použití filtračních pomůcek

Pokud se vám líbí tzv. “long-exposure” fotografie, kde se pohybující objekty (jako např. auta) zanechávají na fotografiích delší stopy, může se vám hodit použití filtračních pomůcek jako jsou ND filtry, které umožní použít delší expoziční časy.

Sledujte počasí

Počasí může ovlivnit atmosféru vašich fotografií, takže je dobré sledovat předpovědi počasí a zvolit vhodný den pro focení. Například po dešti mohou být ulice zrcadlitými plochami, což může vytvořit zajímavé kompozice.

Buďte kreativní

Nebojte se experimentovat a být kreativní. Ve městě jsou mnoho zajímavých věcí, které můžete využít pro své fotografie. Kreativní myšlení a experimentování s různými technikami vám může pomoci vytvořit jedinečné a zajímavé fotografie.

Doufám, že vám tyto tipy pomohou při focení ve městě a že si užijete vytváření kvalitních fotografií.

muž, který se vyfotil fotoaparátem.

Mgr. Lukáš Stehlík

Mé začátky sahají někdy k roku 2010, kdy jsem si pořídil svůj první foťák (tenkrát mám pocit, že to byl Olympus SP-600UZ) a focení mě začalo bavit s prvními vyfocenými snímky.