Search
Close this search box.

Co byste nikdy neměli říkat fotografovi

Váš foťák dělá opravdu krásné fotky

Ano, dělá. A naprosto sám. Vůbec není potřeba vědět, jak co nastavit, jak to vyfotit, jakou kompozici zvolit, kam správně zaostřit, jak využít světlo, jak správně exponovat, jak to upravit,… to všechno přeci dělá fotoaparát naprosto sám, a proto z něj lezou automaticky vždy tak krásné fotky. Bezvadný. Takový fotoaparát chci taky

Obvykle stačí lidem poradit toto: až půjdete příště do restaurace na oběd, pochvalte číšníkovi jejich troubu, že peče skvělá jídla. Je to totiž naprosto stejné přirovnání

Pozor, ať vám nepraskne čočka

Čočky nepraskají. Obvykle nemají důvod se při focení tříštit na kousky… kdyby ano, začaly by být objektivy spotřebním zbožím a jejich výrobci by se konečně mohly začít radovat z ročních obratů. Prodeje by se zvedly o tisíc procent. Nebo snad máte jinou zkušenost a už vám opravdu ona tisíckrát omílaná “čočka” praskla?

Už vám došel film?

Opakovaný vtip přestává být vtipem. Zvláště pak slyšíte-li jej po stopadesátésedmé. Nemám pravdu? A ani po stopadesátéosmé opravdu není zábavný. Není. Opravdu. Nikdy.

A jeje, další paparazzi

Toto je opravdu těžký kalibr. Často se to používá jako takový ledabylý vtip, jen tak aby řeč nestála. Jenže ve skutečnosti je to zhruba totéž, jako říct “další cvakálek s foťákem co neumí nic jinýho než otravovat lidi”. Opravdu to není vtipné a jsem pevně přesvědčen o tom, že touto “super hláškou” žádného fotografa nepotěšíte nebo dokonce nerozesmějete.

To se přece udělá v Photoshopu

Ano,všechno se udělá samo v Photoshopu. Vymaže se dům na pozadí, ubere se dvacet kilo, vymění se obličeje, místo paneláku na pozadí se vloží zámek, učešou se vlasy, změní se barva pleti… vše co chcete. Během pár sekund. Zcela samo a bez práce

A nyní vážně – každá rozsáhlejší úprava může zabrat i několik hodin, pokud vůbec bude reálná. To ví každý fotograf, který si někdy takovou úpravu zkusil. Nikdy nechtějte po fotografovi, aby dělal zbytečnou práci v Photoshopu, když to lze napravit již při focení. Bude to mnohem snazší. Všeobecné mínění, že Photoshop dovede všechno snadno a rychle, je mylné. Většina úprav je velmi pracná, složitá a rozhodně se to neudělá samo.

Vy jste fotograf? Tak to jste musel studovat nějakou fotografickou školu, že?

Kolik lidí na celém světě dělá přesně to, co kdo studoval? Asi není potřeba to dál rozebírat. Fotografická škola z vás neudělá profesionálního fotografa. Po světě chodí nespočet nesmírně nadaných a skvělých fotografů, kteří nikdy žádnou foto školu nestudovali. Vy jste taky nečetli návod ke svému telefonu a přesto jej používáte, že?

Chtěli bychom se od vás nechat vyfotit. Ale ve zcela stejném stylu, jako má tento jiný fotograf

Toto je opravdu rána pod pás. Nikdy nechtějte po fotografovi, aby někoho kopíroval. Samozřejmě můžete mít nějaké fotky jako inspiraci (dneska je v módě slovo “moodboard”), ale nechtějte po nikom, aby někoho kopíroval. Fotografa si přece vybíráte proto, že se vám líbí jeho fotky a ne někoho jiného. Pokud se vám líbí fotky někoho jiného, běžte za ním.

Můžete nás prosím taky vyfotit? Nene, počkat, my jsme mysleli naším mobilem

Je to asi taková situace, jako byste šéfkuchaře ve velmi luxusní restauraci požádali, aby vám místo gurmánské večeře přinesl párek v rohlíku. Asi není potřeba to dále rozebírat, že?

Zveme tě na naší oslavu… vezmeš foťák, viď?

Jak se jednou rozkřikne, že fotíte, tak vás možná začnou ostatní lidi zvát na svoje sešlosti, oslavy nebo dokonce i svatby. Ovšem vždy nenápadně naznačí, že byste si měli vzít foťák s sebou. Pro někoho to může být velmi příjemné spojení praktického s užitečným (pobavím se a ještě k tomu si udělám nějaké pěkné fotky). Ale pro jiné to může být vcelku pokažený den, protože kvůli zodpovědnosti se ani neuvolní a pořád musí myslet na to, že jsou tam od toho, aby fotili a ne, aby se bavili…

SPECIÁLNÍ NABÍDKA

50% SLEVA

na digitální verze obou kalendářů pro rok 2024