Oproti běžným fotoaparátům mají fotomobily jednu nevýhodu. Mají menší senzor. Nemůžete proto pracovat s takovou hloubkou ostrosti jako u kvalitnějších foťáků a také hrozí větší šum na fotkách. S podobnými problémy si naštěstí poradíte v postprocesu.
Důležitější proto je myslet na správnou expozici a kompozici. A také na držení telefonu. Oproti klasickým foťákům totiž zpravidla nebývá tak pevné a pohodlné, a proto hrozí, že si snímky rozmažete vlastním pohybem.
Správné držení fotomobilu
Při fotografování mobilem v první řadě myslete na jeho správné držení. I když mají telefony stabilizaci, sama o sobě často nestačí. Základní postup, jak si při focení zajistit stabilitu, je jednoduchý.
1. Telefon držte v obou rukách a pokrčte je tak, aby lokty směřovaly k chodidlům.
2. Pro zvýšení stability opřete lokty o břicho.
3. Pokud má váš mobilní telefon tlačítko spouště fotoaparátu, využijte jej. Focení tak bude pohodlnější a snížíte riziko, že snímky svým pohybem rozmažete.
Při focení mobilem myslete na kompozici
Stejně jako při jakémkoliv jiném fotografování i při focení mobilem je zásadní správná kompozice. Některé přístroje proto umožňují aktivovat mřížku fotoaparátu. Pokud to umí i váš telefon, určitě to využijte. Komponování snímků bude mnohem jednodušší.
Nezapomínejte přitom, že horizont ani ústřední motiv by neměly být ve středu. Horizont směřujte do dolní, případně horní třetiny fotky a ústřední motiv spíš k jejím krajům. Ideálně do zlatého řezu.
Nebojte se ale občas také porušovat pravidla. Jednou
z nejdráže prodaných fotografií na světě je Rýn II od Andrease Gurskeho, která má horizont uprostřed.
Jak exponovat při fotografování mobilem
Jednou z výhod zrcadlovek, bezzrcadlovek i pokročilejších kompaktů je možnost přepnout do manuálního režimu. Sami tak určíte expoziční parametry a získáte plnou kontrolu nad fotografií. A přesně to umožňují také některé fotomobily.
Pokud to dokáže i váš telefon, zkuste s nastavením expozice experimentovat. Většinou si v režimech s manuálním nastavením můžete vybrat, jestli chcete čas a ISO dopočítat automaticky, nebo zda si tyto hodnoty určíte sami.
Jednou z možností, jak režim využít, je nastavit ISO v rozmezí 50–200, abyste dosáhli co nejnižšího šumu. Čas pak necháte dopočítat automaticky.
Pro kreativnější fotografii je lepší přepnout měření expozice na bodové. Čas a ISO necháte dopočítat automaticky a ručně doladíte posun expozice. Získáte tak kontrastnější fotografie.
I fotomobil může fotit do RAWu
Každý mobil fotografuje do RAWu, následně snímek vlastním algoritmem vyvolá a převede do JPGu, který pak zpřístupní uživateli. V poslední době je ale na trhu čím dál víc fotomobilů, které svému majiteli nabízí i snímky v surovém formátu –
v RAWu.
Díky tomu získáte víc dat ke zpracování fotografie. A tedy
i větší možnosti úprav. Někdy tak stačí snímek decentně upravit a laik nepozná, že jste fotili „jen“ mobilem a ne drahou zrcadlovkou.
Focení mobilem: nic není nemožné
Také při focení mobilem využijete různé příslušenství, které vám pomůže snímky vylepšit. Jedním z nejdůležitějších je selfie tyč. Většina jich totiž umožňuje odšroubovat držák, na kterém je stativový závit. Mobilní telefon díky tomu upevníte i na stativ.
Můžete tak pořídit snímky s delšími časy a klidně fotit třeba hvězdy.
V současnosti už v mobilní fotografii není skoro nic nemožné. Nebojte se tedy experimentovat a vyždímat ze svého mobilu maximum.