Co obnáší práce fotografa?

Většina lidí si myslí, že práce fotografa je v dnešní době velice předražena – ať jde o svatebního fotografa, portrétistu, krajináře.

A co by také ne, když Tonda od vedle vám svatbu, nebo novou profilovku na facebook nafotí na svůj ultratenký smartphone?
Málo lidí vidí fotografovo práci dále, než jen čas který stráví nad „nacvákáním“ snímků – například v mém případě málo který vidí víc, než hodinu strávenou v ateliéru – za kterou je 1 599,- moc peněz.
Ale práce fotografa neobnáší jen čas strávený za objektivem – práce fotografa zahrnuje mimo jiné
Nutnost dopravit se na místo určení
Čas strávený nastavením kompozice a expozice
Vymýšlením scén a následné vyfocení snímku/snímků
Čas přenesní fotek z fotoaparátu do PC (ano, to při větším objemu dat také nějakou chvíli zabere)
Probráním všech fotek, výběrem těch „nejlepších“ nebo alespoň dobrých, promázáním těch méně povedených, nebo nepovedených – nad tím fotograf také nějaký ten čas stráví
Následná úprava snímků (i ten sebelépe vyfocený snímek si menší úpravu zaslouží) je také časově náročná – dá se říci že tak 20 – 30 minut jedna fotografie.
Toto a ještě mnohem víc je čas fotografa strávený nad fotografiemi. Takže dofocením posledního snímku, ať ve studiu nebo v exteriéru práce fotografa nekončí, ale právě začíná.
Když jsme s kolegy tento čas a cenu zprůměrovali, dostali jsme se k průměrné mzdě za hodinu dělníka pracujícího u silnic – těchto dělníků si kupujete práci, u fotografa čas.
A abych se ještě dostal k té ceně, od čeho je odvozována, není to jen čas strávený nad jejich přípravou, úpravou – jak jsem podotkl výše, nafotí vás i kamarád se smatrphonem. Ale cena fotografa zahrnuje i důležité výdaje.
Finanční stránka věci
Nákup potřebné techniky – fotoaparát, objektivy, blesky, filtry
Různé kurzy a workshopy pro sebezdokonalování a vylepšování vlastní tvorby
Různé odborné knihy, časopisy a jejich studování
Fotograf si platí práci vizážistky (jestliže není domluveno jinak)
Někteří si pronajímají foto-studia
Odvod DPH
Z tohoto všeho se skládá práce a cena fotografa.
Doufám že tento článek vám pomůže lépe chápat naši práci ?

„Je třeba si uvědomit, že fotografie je jazyk jako každý jiný. Proto chci-li ho používat, musím mít co říct a umět to říct.“
Jan Ságl
error: