Fotografické režimy

autor: | Čvc 11, 2022 | O focení a fotografii

Nastavíte-li si v režimu priorita požadovaný čas, fotoaparát zbylé parametry sám dopočítá. Analogicky s prioritou clony. Vždy záleží na tom, jakých výsledků chcete při pořizování snímku dosáhnout.

Zatímco režim Priorita času tak často nepoužijete, režim Priorita clony uplatníte zejména při reportážním stylu fotografování. Při focení statických motivů je nejvhodnější pracovat v plně manuálním režimu, kdy máte výsledek plně pod kontrolou.  

Expoziční režimy v praxi

Správná expozice snímku je pro vznik fotografie klíčová. Níže si ukážeme 3 expoziční režimy, ve kterých můžeme fotit a také tipy, kdy po jednotlivých režimech sáhnout.

Priorita času (Tv, S)

V režiu priorita času si sami nastavíte čas závěrky a ISO, se kterým chcete pracovat.

Fotoaparát pak zvolí clonu sám. Dlouhý čas využijete například k zachycení efektně rozmazané vody, krátký čas zase naopak ke “zmrazení” rychle pohybujících se objektů.

Priorita clony (Av, A)

V režimu priorita clony nastavíte clonu a ISO.

Fotoaparát k nim pak zvolí správný čas. Nastavením clony řídíte hloubku ostrosti fotografie. Pro focená portrétu je typické nízké clonové číslo, krajina se zase fotí s hodnotami vyššími.

Manuální režim (M)

V manuálním režimu si všechny parametry (čas, clona ISO) volíte sami – automatika fotoaparátu je tímto mimo provoz a do nastavení expozice nezasahuje.

Tímto tak lépe ovlivníte pohybovou neostrost, nebo rozmazání pozadí.

muž, který se vyfotil fotoaparátem.

Mgr. Lukáš Stehlík

Mé začátky sahají někdy k roku 2010, kdy jsem si pořídil svůj první foťák (tenkrát mám pocit, že to byl Olympus SP-600UZ) a focení mě začalo bavit s prvními vyfocenými snímky.