Postproces fotografií

Focení není jen o mačkání spouště fotoaparátu. Většina fotek projde dále tzv postproces fotografií. A co to vlastně všechno obnáší?

Jak už jsem psal v článku „Co obnáší práce fotografa?“, nafocením fotografií práce nekončí. Co všechno v sobě takový postproces fotografií může skrývat?

 

  1. Následuje výběr těch TOP fotografií a jejich následná úprava.
  2. I když některé fotografie na první pohled úpravu nepotřebují, menší zásah nikdy není na škodu (např. srovnání kontrastu, doladění ořezu, narovnání horizontů a svislic, doostření atp., u portrétů třeba drobnější retuš). U profesionálních fotografií je zásah pravidlem. Věřte, že 90% fotografií které na internetu najdete, prošli nějakou úpravou.
  3. Já osobně nejsem zastáncem nějakých extrémních úprav, ale postupem času jsem přišel na to, že určitý typ zásahu je opravdu nutný a líbivý. Pro postproces používám Creative cloud od Adobe.
  4. Není tomu tak dávno, kdy jsem fotky ani “nežehlil”… ale s přibývajícími zkušenostmi jsem zjistil, že retuš k portrétní fotografii patří.
  5. Níže Vám v pár minutách ukážu, jakým způsobem retušuji fotky. Nejedná se o přesný postup, který používám. Je to jen zjednodušená ukázka pro krátkou demonstraci.
  6. Úprava jedné fotky mi zabere přibližně něco mezi 10 – 30 minut.