První focení v ateliéru: Jak na to

autor: | Zář 25, 2022 | Tipy a triky

Pokud chcete udělat první focení v ateliéru, zde je několik tipů

Nastavení fotoaparátu

Je důležité si správně nastavit fotoaparát, aby fotografie byly ostré a dobře osvětlené. Zde jsou základní parametry, které je třeba správně nastavit:

 • Clona: Clona ovlivňuje hloubku ostrosti. Pokud chcete, aby byla fotka ostrá od předního pozadí až po pozadí, zvolte menší clonu (větší číslo). Pokud chcete nechat pozadí rozmazané, zvolte větší clonu (menší číslo).
 • Čas expozice: Doba, po kterou se fotoaparát otvírá a pustí světlo na snímač. Čas expozice ovlivňuje množství světla, které se dostane na snímač. Delší čas expozice znamená více světla, ale také vyšší riziko rozmazaných fotek. Pokud použijete delší čas expozice, použijte stativ.
 • ISO: ISO ovlivňuje citlivost snímače na světlo. Vyšší ISO znamená větší citlivost na světlo, ale také vyšší šum (nečistoty v obraze). Pokud chcete fotit v špatných světelných podmínkách, musíte použít vyšší ISO. Snažte se však držet co nejnižší hodnoty ISO, abyste získali co nejčistší obraz.
 • Vyvážení bílé (white balance): Vyvážení bílé ovlivňuje, jak jsou barevné tóny na fotce zobrazeny. Nastavte bílou rovnováhu na vhodné hodnoty podle typu světla, které používáte (např. žárovky, denní světlo, zářivky).

  Osvětlení

  Pro dobré osvětlení můžete použít několik světel. Základní postup je:

  • Umístěte světlo před modela: Použijte světlo, které bude směřovat přímo na modela. Můžete ho nastavit nad nebo pod fotoaparát, aby se model dostal do přímého osvětlení.
  • Přidejte světlo na pozadí: Pokud chcete mít pozadí osvětlené, můžete použít další světlo namířené na pozadí.
  • Nastavte sílu světel: Nastavte výkon světel podle toho, jaký efekt chcete dosáhnout. Pokud chcete mít silné kontrasty a tvrdé stíny, použijte silnější světla. Pokud chcete mít jemnější světlo, použijte slabší světla nebo difuzéry, které zmírní tvrdost světla.

  Pozice modela

  Důležité je také správně umístit modela, aby vypadala co nejlépe. Základní postupy jsou:

  • Umístěte modela do středu obrazu: Pokud máte prázdnou plochu, umístěte modela do středu obrazu. Pokud máte jiný prvek (např. dekorace), můžete modela umístit na stranu obrazu.
  • Nastavte výšku modela: Nastavte výšku modela podle toho, jaký máte zájem o snímek. Pokud chcete snímat celou postavu, umístěte ji do středu obrazu a postavu uchopte několika základními pravidly fotografie (zlatý řez, pravidlo třetin, diagonální linie).
  • Nastavte polohu modela: Nastavte polohu modela podle toho, jaký máte zájem o snímek. Pokud chcete snímat portrét, umístěte modela do pozice, která mu nejlépe vyhovuje. Můžete mu říci, aby se postavil rovně, natočil se nebo se podíval do kamery.

  Komunikace s modelem

  Posledním krokem je komunikace s modelem. Berte v potaz to, že mnoho lidí se necítí pohodlně před kamerou, takže je důležité se s nimi snažit udržet přátelský a uvolněný přístup. Při práci s modelem můžete vyzkoušet následující kroky:

  • Komunikujte s modelem: Ptajte se modela, jak se cítí, jestli je něco, co by chtěl změnit, nebo jaký styl fotografií má rád.
  • Poskytněte pokyny: Někdy lidé neví, jak by se měli postavit nebo co by měli dělat. Poskytněte jim jednoduché pokyny, aby bylo focení plynulejší.
  • Zkuste různé pozice: Vyzkoušejte různé pozice, aby byla fotka co nejzajímavější a nejpůsobivější. Můžete zkoušet různé úhly nebo polohy rukou a nohou.

  Pokud budete postupovat podle těchto kroků, můžete dosáhnout skvělých výsledků. Je však důležité si uvědomit, že každý fotograf má svůj vlastní styl a každé focení může být trochu jiné. Proto se nebojte experimentovat a zkoušet nové věci. V průběhu času si vytvoříte svůj vlastní styl a budete vědět, co funguje nejlépe pro vás a vaše modely. Pamatujte si, že fotografie jsou o výrazu a emocích, takže se nebojte experimentovat a být kreativní. Hodně štěstí při prvním focení v ateliéru!

  muž, který se vyfotil fotoaparátem.

  Mgr. Lukáš Stehlík

  Mé začátky sahají někdy k roku 2010, kdy jsem si pořídil svůj první foťák (tenkrát mám pocit, že to byl Olympus SP-600UZ) a focení mě začalo bavit s prvními vyfocenými snímky.