Jak odebrat falešné followers z Instagramu?

autor: | Kvě 24, 2022 | Tipy a triky

Včera ve večerních hodinách jsem se na instagramu stal obětí útoku followbotů.

Co je to followbot attack? Jedná se o nájezd fake účtů kteří vám během několika pár desítek minut nahází neskutečné číslo nových follow (u mě konkrétně to bylo cca 2400 followers za hodinu a kousek).

Nejdřív jsem se snažil ten nájezd zastavit aby čištění pak nebylo tak časově náročné.

Zkoušel jsem nejdřív účet na chvíli deaktivovat, ale po jeho opětovné ativaci útok pokračoval, tak jsem jej zkusil dočasně odstranit (takové to kdy máte měsíc na to abyste si to rozmysleli). Nakonec pomohlo přepnout účet z tvůrčího na osobní a nastavit jako soukromý (ale tím jsem přišel o veškeré statistiky všech příspěvků přidaných do té doby). Nevím zda uplynul nastavený čas pro útok, nebo jestli tomu zabránil tento krok, ale noví followeři už nechodili.

Jen bych chtěl podotknout, že Instagram má ve zvyku účty takto napadené banovat a mazat – jeho úžabájná umělá inteligence toto vyhodnotí jako nákup followers a prostě vás za to potrestají – a to i když jste v tom nevinně a jste jen objetí úrtoku. Ale i přesto jsem jim hned napsal na podporu (samozřejmě jak jsem zvyklý, bez reakce).

 

Co budete potřebovat

Samozřejmě jsem rád když mi čísla na instagramu a dalších sociálních sítích rostou, ale opravdu nestojím o fake neaktivní účty, kdy to sice vypadá dobře na první pohled, ale je to úplně k ničemu. Navíc, opravdu bych nechtěl přijít o třetí účet z důvodu takového útoku

Na Twitchi je tento útok běžný, a proto taky na internetu najdete spoustu nástrojů jak tyto fake účty odebrat (vyhledají u vás známé fake profily a automaticky je odeberou). Nebo podpora v tomto ohledu taky funguje dost dobře, jenže na Instagram jsem nic takového nenašel – že by vám to profil vyčistilo automaticky – a opět, Instagram má moc rád aplikace třetích stran na automatizaci určitých věcí (rád postihuje takové účty).

Jako uživatel Apple ekosystému jsem pro svoje operační systémy nenašel vůbec nic, ale nakonec při troše hledání jsem našel aplikaci na android – Instant Cleaner – ale jak jsem psal, jsem uživatel apple ekosystému, takže android nemám, tak jsem využil aplikaci pro virtualizaci android prostředí na Windwos/MacOS – BlueStack. Obě aplikace jsou jednoduché na ovládání.

Jak na to

Pokud máte telefon s adroidem, stačí vám stáhnout aplikaci Instant Cleaner a můžete pokračovat dál. Pokud použijete program BlueStack, tak ten stačí jen nainstalovat, přihlásit se pod svým Google účtem (pochybuji že jej dneska někdo nemá 😅) a pak v obchodu GooglePlay přímo v prográmku najít aplikaci Instant Cleaner (ikona červeného odpadkového koše).

Po instalaci cleaneru se přihlásíte pod svým Instagramovým účtem a dole v appce klepnete na Followers, označíte fake účty – aplikace vám followery seřadí od nejnovějšího po nejstarší, což je užitečný krok. Nebojte se označit všechny účty, které považujete za fejkové – můžete si takhle pročistit celý profil, i od nežádoucích lidí u kterých nechcete aby vás sledovali.

Po označení všech účtů které chcete vyčistit pak stačí klepnout na Action a pak na delete (nebo jak to tam budete mít). No, a dále už jen čekáte na to až aplikace za vás vyčistí váš profil. Je dobré v nastavení nic neměnit – aplikace je nastavena tak, aby delay mezi akcemi byl dvě sekundy a tak bych to tak i nechal.

Není to tak pohodlné, jako klepnout na “označit fake profily” a dát clean, ale bohužel nic jednoduššího jsem nenašel.

Tento postup mám osobně odzkoušený, a žádný postih ze strany instagramu mě nečekal (kromě shadowbanu za velký nárůst followerů).

 

Nenechte se opít falešným číslem XXXX nových followerů, je vám to k ničemu, důležitější než počet followerů je jejich aktivita a tihle Elvis Jagger Abdul Jabbarové vám nic nepřinesou. 

muž, který se vyfotil fotoaparátem.

Mgr. Lukáš Stehlík

Mé začátky sahají někdy k roku 2010, kdy jsem si pořídil svůj první foťák (tenkrát mám pocit, že to byl Olympus SP-600UZ) a focení mě začalo bavit s prvními vyfocenými snímky.