Ačkoliv si to spousta lidí nemyslí, nebo tomu nevěří, je postproces (následná úprava fotografií) nedílnou součástí dnešní fotografie.

Jak už jsem psal v článku „Co obnáší práce fotografa?„, nafocení fotografií práce nekončí. Následuje výběr těch TOP fotografií a jejich následná úprava. I když některé fotografie na první pohled úpravu nepotřebují, menší zásah nikdy není na škodu (např. srovnání kontrastu, doladění ořezu, narovnání horizontů a svislic, doostření atp., u portrétů třeba drobnější retuš). U profesionálních fotografií je zásah pravidlem. Věřte, že 90% fotografií které na internetu najdete, prošli nějakou úpravou.

Já osobně nejsem zastáncem nějakých extrémních úprav, ale postupem času jsem přišel na to, že určitý typ zásahu je opravdu nutný a líbivý 🙂 .

Níže vám v 60ti sekundách ukážu jakým způsobem retušuji fotky – nejedná se o přesný postup, který používám, je to jen zjednodušená a rychlá retuš pro krátkou demonstraci. Když se s fotkou mazlím, tak není problém nad ní strávim i déle jak 30 minut.

A na závěr, před ukázkou bych chtěl poděkovat mému kamarádovi, Janu Deverovi, protože za většinu toho co umím a znám vděčím jemu 🙂 , je to takový můj Foto guru.