Pokud jste se rozhodly nechat se fotit, měly byste si uvědomit, že se nejedná jen o vaši spokojenost a pohodlí, ale že máte i odpovědnost vůči fotografovi a jeho teamu.
Je v zájmu všech, abyste na focení dorazily v co nejlepším zdravotním stavu, příjemném rozpoložení, s pokud možno bezchybným vzhledem a s jasnou představou. Co očekáváte vy od fotografa nebo on od vás.

A jak se připravit na focení?

Vědět, co chcete

Pokud je to možné, v dostatečném předstihu se sejděte s fotografem a vyjasněte si vaše požadavky nebo fotografův záměr. Můžete se podívat na inspirační fotografie, domluvit se, co zhruba bude třeba na focení přinést, kdy je vhodná doba (pro focení v exteriéru). Pokud je přítomna i vizážistka a stylistka, vzájemně si ujasníte, jaké líčení, účes, oblečení a styl focení bude nejvhodnější.

Nic není zadarmo

Nejedná-li se o focení TFP a fotografie potřebujete vy, pak pokud na fotografie chvátáte nebo jste totální začátečník, počítejte s většími náklady na jejich pořízení – jednak pravděpodobně nebudete dostatečně připraveny, a tudíž dá větší práci samotné nafocení i následné úpravy, a jednak bude fotograf muset odsunout nebo zintenzivnit práci na jiných svých aktivitách a povinnostech. Čas jsou peníze.

Vyplatí se počkat

Začátečnicím doporučuji vyčkat s focením alespoň 2 týdny od první schůzky s fotografem. Tento odstup bude postačující pro lehké změny životního režimu. Především je třeba hodně pít – ideálně bylinné a ovocné čaje, minerální vody (nutno střídat), čerstvé mošty, stolní vody – to vše nejlépe bez cukru a hlavně bez bublinek! Pleť se vám projasní, vypne a pročistí, rty nebudou potrhané, bříško splaskne. Samozřejmostí jsou lehčí jídla, která prospějí nejen vaší postavě, ale především pleti se sklonem k pupínkům a akné – omezte sladkosti, kořeněná jídla. Velký pozor na sůl, zadržuje v těle vodu a způsobuje otoky. Vynechte tvrdý alkohol, víno jen v symbolickém množství. Vodu na pití noste stále při sobě, občerstvujte se průběžně celý den. Pít až v okamžiku pocitu žízně je nezdravé. Stejně tak vypití velkého množství vody najednou příliš zatíží organismus a pleti nepomůže. Vhodné jsou různé vitaminy a potravinové doplňky, např. Psyllium, které pročišťuje organizmus.

Doporučuji pobyt v nezakouřených větraných místnostech, procházky, možné je (v předstihu) saunování, plavání (po koupeli obličej i tělo ošetřovat kvalitními krémy), vířivky, skotské střiky a masáže (zpevní kůži a pomáhají odstranění celulitidy).

Nechtějte dohnat opalování

Vyhýbejte se přímému sluníčku, pokud si neodpustíte opalování, pak nejlépe bez šperků, šňůrek kolem krku (pro focení dekoltu), event. naprosto bez plavek, pokud chcete fotografie celého těla. Spáleniny se léčí dlouho a stejně tak se špatně maskují neopálená místa. Pozor na vysoké ochranné faktory, někomu pleť reaguje vyrážkou, zejména v kombinaci mořská/chlorovaná voda! Pozor na parfemované přípravky, kolínské, některé bylinky… – obvykle reagují se sluníčkem a vytváří na pleti pigmentové skvrny, někdy i trvalé.

Vynechte pobyt v soláriu – způsobuje na kůži červené skvrny, které budou na fotografiích velmi výrazné, přestože v reálu jsou téměř neviditelné. Rozhodně nedoporučuji ani kombinaci sluníčko/solárium.

Rozhodnete-li se pro snědší pokožku, pamatujte, že zvýrazní vrásky a celkově budete vypadat starší. Při použití samoopalovacího krému dbejte před použitím na peeling a řádné rozetření krému, a to naprosto všude (nezapomínejte např. na část krku pod vlasy, podpaží apod.).

Na focení přijďte bez spodního prádla, ev. s hodně volnými ramínky, gumičkami, pozor i na ponožky, prstýnky, náramky a brýle – veškeré otlačeniny jsou nežádoucí a mizí minimálně 20-30 minut, u citlivější kůže nebo v místě častého dotyku i déle. Doneste si vlastní přezůvky a župan nebo alespoň velkou osušku a ponožky s volným okrajem (ať se např. během líčení cítíte pohodlně a zůstanete v teple).

Depilace nebo úprava obočí?

Neprovádějte depilaci, ani úpravu obočí těsně před focením – pravděpodobně vždy vznikne nějaký boláček, zanícené místo, flíčky, „husí“ kůže apod. Pokud opravdu musíte chloupky upravit, pak použijte elektrický seřezávač. Nezapomínejte na pravidelnou masáž lufou, zabraňuje zarůstání chloupků.

Důležitá je i manikúra/pedikúra – není nutné mít dlouhé nebo nalakované nehty, ale rozhodně upravené, neokousané a čisté. Nehty ostříhané „do masa“ nebo naopak několika centimetrové drápy s olupujícím se lakem nikoho neokouzlí. Permanentní barvení řas alespoň týden před focením (někdy dělá skvrnky na víčkách).

Stejně tak dbejte o vlasy – odrosty nebo vyšisované melíry a skvrny na kůži po barvení jsou nepřípustné…Na fotkách jsou hodně vidět i roztřepené konečky neupravených vlasů.

Pečujte o své rty – nejen dostatečným přísunem tekutin, ale i krémy. Nemusíte utrácet za drahé pomády a tyčinky, stačí i obyčejná vazelína (v lékárně tuba cca 30 Kč – vydrží na celý rok). Rty ošetřujte průběžně několikrát za den. Vhodná je občasná masáž, např. měkkým zubním kartáčkem – rty se prokrví a odstraní se šupinky kůže. Rozhodně neokusovat! V zimě neolizovat-zvlhčení způsobí větší popraskání!

Na focení bez make-upu

Přijďte na focení bez make-upu, dobře odlíčenou a vyčištěnou pleť (kosmetičku navštivte zhruba 10 dní před focením, aby se pleť stačila po vyčištění zklidnit) pouze ošetřete kvalitním krémem (nebo olivovým olejem), zbytek obstará vizážistka. Pamatujte, že foto-makeup se řídí jinými pravidly, než klasické denní líčení, proto je lepší svěřit se odborníkům.

Vhodná je vlastní slámka na pití – nerozmažete si tolik nalíčené rty a jejich okolí. Doporučuji donést i vlastní řasenku, zejména máte-li citlivější oči, (měly by se používat výměnné nebo jednorázové kartáčky, ale ne každá vizážistka je vlastní a používá tedy stejnou řasenku a v ní smáčený kartáček pro X lidí).

Probudíte-li se nečekaně s akné nebo oparem, rozhodně nevymačkávejte, nepropichujte, nesnažte se nějak pupínek maskovat. Je snadnější drobnou vyrážku lehce zalíčit a následně upravit v PC, než přeličovat a retušovat podrápanou a poškozenou pleť na větší ploše. Můžete zkusit ochlazení ledem, ale pozor na omrzliny, opatrně a jen lehce chladit! Pomáhá i konopný krém, ev. Tea-tree-oil.

Vlasy si umyjte den před focením nebo alespoň pár hodin před schůzkou. Pokud možno nenanášejte stylingové přípravky, pro následné použití žehličky nebo kulmy nejsou vhodné. Ideální je vlasy nechat volně uschnout bez fénování. Ale rozhodně nechoďte spát s mokrou hlavou – vlasy se ničí!

Pokud je to možné, nechávejte se líčit a následně fotit bez kontaktních čoček – sice nepatrně, ale na fotkách čočky vidět jsou.

Spát, spát a spát!

Spánek, spánek, spánek – dostatečně spát je základem krásy. Snažte se dodržovat co nejpravidelnější spánkový režim. Pamatujte, že nejkvalitnější spánek je ten, který „zahájíte“ před půlnocí. Na focení přijďte opravdu řádně odpočatá a vyspalá, budete mít nejen lepší pleť, ale i více energie a optimismu. Nedostatek spánku (alespoň 8 hodin) se nejvíc projeví v očních partiích a v citlivosti očí na záblesky a osvětlení. Doneste si oční kapky, máte-li sklon k mrkání a suchým očím.

Pravděpodobně se budete několikrát odličovat, na což může pleť reagovat zarudnutím. Noste si proto vlastní odličovací prostředky, kvalitní, jemné, nedráždivé, na které je vaše pokožka zvyklá. Následně pleť ošetřete kvalitním krémem (pokud možno nepoužívejte krémy obsahující Retin A nebo Alpha Hydroxy – způsobují prý olupování kůže), event. alespoň podkladovou bází pod make-up.

Neexperimentujte s novou kosmetikou min. týden před focením. Stejně jako neozkoušené léky nebo exotická strava i neozkoušená kosmetika u vás může vyvolat alergickou reakci.

Noste při sobě mini-lékárnu – lék na alergii, střevní problémy, bolesti, náplast. Postihne-li vás nějaký zdrav. problém při focení v exteriéru (nebo jedete-li za fotografem na druhou stranu republiky), je třeba ho rychle vyřešit.

Pohoda je základ

Přineste si vlastní oblíbené CD – lepší je rychlejší hudba, neuspává, probouzí k aktivitě. Pro případ focení aktů zvolte hudbu, která vás uklidňuje a působí na vás příjemně.

Účast kamarádek, partnerů nebo rodinných příslušníků na focení není vhodná, obvykle vás další lidé buď zbytečně rozptylují, nebo se před nimi budete stydět, a tudíž podle toho budou výsledné fotky i vypadat. Máte-li z fotografa nějaké osobní obavy a nepříjemné pocity, rovnou zvolte jiného, jinak se při focení nebudete cítit dobře, a to ani při účasti „bodyguarda“ nebo „gardedámy“.

Na den, kdy máte focení, si ve vlastním zájmu nedomlouvejte žádné další aktivity. Pokud možno vypněte během focení telefon a zapomeňte na hodinky.  Jakýmkoli urychlováním nebo šilháním po hodinách znervózňujete sebe a znechucujete všechny další zúčastněné.

Doplňující poznámky

Prohlížejte průběžně módní časopisy a servery, sledujte oblečení, výrazy a pózy, poučte se z nedostatků, a vytěžte pro sebe to nejlepší, trénujte před zrcadlem. Pozor na rychlé pohyby – při focení bude třeba vydržet v určitých pózách nebo výrazech, zkuste se naučit např. několik vteřin být nehybně s naprosto rovnými zády, podsazenou pánví, zastrčeným bříškem, vypnutou hrudí a zataženou bradou (podbradkem)… Dobré rady najdete na mnoha stránkách na internetu.

Myslete na to, že nejen dokonalá tvář nebo postava „prodává“ fotku – musíte do ní vložit kouzlo své osobnosti, své herecké nadání, touhu se předvést, vžít do nějaké role… fotograf je váš režisér a kameraman a vy HEREC, komediant, mim…

Ne vždy je cílem fotky dokonalá modelka v dokonalé póze a úchvatném oblečení. Cílem je dobrá fotka.

Vše si domluvte předem.
Předem se s fotografem domluvte na počtu, velikosti a termínu dodání fotografií a na ceně za fotografie, vizážistku, atelier apod.. Pravděpodobně budete muset zaplatit i menší zálohu, zbytek peněz po realizaci.

Nezapomínejte, že domluvíte-li si focení, je to závazné. Fotograf se na vás musí připravit, zajistit, event. i zaplatit předem spoustu věcí, domluvit realizační team…. Nedorazíte-li, budete i tak muset zaplatit náklady a ztrátu času několika lidí.

Vezměte si číslo na fotografa a dejte mu kontakt na sebe.  Stane-li se, že se ráno v den focení probudíte např. s ekzémem, ihned ho informujte a domluvte se s ním, zda je možné focení přeložit, realizovat nebo upravit téma focení.

Neměňte na své vizáži nic zásadního před focením! Pokud fotograf počítá s tím, že jste něžná přírodní dlouhovlasá zrzka a na focení dorazí blondýnka na ježka s rudými nehty a několikacentimetrovými umělými řasami, pravděpodobně bude přinejmenším překvapený, v horším případě focení zruší a vzniknou zbytečné náklady a ztráta času.

Ve vašem vlastním zájmu je i sepsání smlouvy-dohody, tzv. Model Release, ve kterém se jasně stanoví eventuelní použití fotek a závazky ze strany vaší i fotografa. O tomto tématu bude více pojednáno v některém z dalších článků.

Nezapomeňte, že vše je i o komunikaci.

A hlavně, je dobré mít hezké fotky.

autorem článku je Irena Motlíková - https://www.facebook.com/motlinda/