Velikost fotek na instagram

Na Instagramu můžete v poslední době přidávat své fotky a videa ve spoustě různých podob. Instagram Stories, IGTV, Reels, fotky na šířku, fotky na výšku nebo fotky ve tvaru čtverce. Způsobů, jakým tvořit zajímavý obsah na Instagramu je hodně. I přes to, že všechny tyto způsoby jsou skvělé a zajímavé pro uživatele, může být trochu složité se zorientovat v tom, jaké jsou ideální rozměry a velikost vašich fotek/videí.

Jaké jsou rozměry příspěvků na Instagram?

Rozměry fotek a videí se na Instagramu liší podle toho, jak obsah přidáváte (feed nebo stories) nebo podle orientace fotky. Tady je jednoduchý přehled všech velikostí společně s poměrem stran a rozměry.

Typ příspěvku Poměr stran Nejlepší rozměr příspěvku
Fotka/video ve tvaru čtverce 1:1 1080 x 1080px
Fotka/video na výšku 4:5 1080 x 1350px
Fotka/video na šířku 1,91:1 1080 x 608px
Instagram Stories 9:16 1080 x 1920px
Instagram Reels 9:16 1080 x 1920px

Proč si dát pozor na rozměry fotek?

Tvorba obsahu je naprosto klíčovou oblastí pro budování značky firmy nebo člověka. Aby byl obsah na sociální sítě co nejlepší, musí se potkat více věcí. Dobrá grafika nebo správné používání fotek jsou jedněmi z nich. Další důležitou věcí jsou rozměry fotografií a videí, které na Instagram přidáváte. A je to hlavně kvůli:

  • Vyhnete se zbytečnému ořezávaní vašeho obsahu.
  • Vaše fotky budou optimalizované pro feed nebo stories. To může zvýšit reakce a zájem.

Snižuje Instagram kvalitu fotek?

Všímáte si toho, že jsou vaše fotky trochu rozmazané? Hlavní problém může být v tom, že nahráváte fotografie větší než 1080 pixelů. Pokud je fotka větší něž 1080 pixelů, Instagram automaticky provede kompresi. Komprese výrazně zhorší kvalitu vašich fotek.

Další problém nastává, pokud nahrajete obsah menší než 320 pixelů. V tom případě musí Instagram vaši fotku „zvětšit“ a to má za následek pixelizaci a rozmazání.

Jak změnit rozměry fotek?

Abyste se vyhnuli výrazné kompresi a zhoršení kvality fotek, měli byste obsah vždy zmenšit do příslušného rozměru a poměru stran, před tím, než budete obsah přidávat na Instagram. Změna rozměrů fotek a videí je možná v různých programech a aplikacích. Způsoby, jak se dá změnit velikost fotky najdete v tomto článku.

Jak přidat na Instagram fotku na šířku nebo na výšku?

Ano, jde to! Jestli chcete přidat na Instagram fotku na výšku nebo na šířku tak, aby se neořízla do čtverce, stačí kliknout na tlačítko, které vaši fotku automaticky upraví, aby byla v nejlepším možném poměru stran.

Stačí kliknout na ikonu dvou šipek v levém dolním rohu a Instagram fotku přidá celou!