Proč jsem si založil Patreon

autor: | Dub 14, 2022 | Blog

Čím dál víc lidí se mě ptá, proč jsem si založil Patreon.

Tak se tady na to pokusím stručně odpovědět, abych to nemusel psát furt dokola.

Ono těch impulsů bylo v poslední době víc a víc. A ač si to všichni myslí, peníze jsou na tom posledním místě.

Jeden z pár důvodů byl ten, že mi začali psát děvčata, co si jedou Patreon a OnlyFans. Konkrétně, že by chtěly fotky ode mě. Tak jsem jim všem psal, že klidně něco nafotíme, ale s tím, že ty fotky nepůjdou na žádnou takovou placenou platformu. Vlastně, osobně jsem byl zásadně proti těmhle platformám. Proč by někdo měl vydělávat na mých fotkách, když já je fotím zadarmo? No, na základě téhle domluvy jsme se shodli, že se asi neshodneme. Takže z focení sešlo.

Další z impulsů byl ten, že mi Instagram a Facebook začal víc a víc mazat fotky a blokovat profily. Na Facebooku jsem měl už 30denní ban, ale to bylo už v době, co jsem měl Patreon založenej. Takže to mě hodně sralo. Fotky v plavkách nebo s cenzurou mi byly pravidelně nahlašovány a mazány. A na to už jsem vážně neměl nervy.

S předchozím bodem souvisí další důvod. A to, že mě dost mrzelo, že moje aktové fotky bez cenzury prostě “hnijou” na disku, aniž bych je mohl někde ukázat. Ano, někdo může namítat, že jsem si nemusel zakládat Patreon, ale stačilo své fotky prezentovat na svém webu. Upřímně – kdo z vás by tu chtěl projíždět třeba galerii, kde je 100 či 200 fotek?

No a poslední bod jsou peníze. Vlastně celou dobu, co fotím, tak fotím formou TFP. Málokdy jsem měl placenou zakázku. Komerčně fotím jen projekty, které nesmím zveřejnit, nebo pro mě prostě nejsou úplně přínosem, co se týká portfolia (fotky pro přítele k narozeninám, rodinné focení apod). Opět, mohl jsem je naházet sem a bylo by po starostech. Ale to už se zase mohu točit v kruhu. Proč by někdo, s kým chci fotit, měl na mých fotkách vydělávat, a já z toho nic neměl? Ale zase si nechci za fotky nechat platit, protože focení je pro mě koníček. Jakmile bych si za to měl normálně účtovat, tak už by to prostě nebyla pro mě taková zábava, ale spíše nutnost.

I kdyby mi Patreon měl zaplatit jen třeba kafé z Benziny (které nepiju), tak i tak budu spokojený.

Asi jsem tu na pár věcí zapomněl. Případně je sem dopíšu časem.

Co je to Patreon?

V kostce? Úplně nejjednodušeji. Je to takový placený Facebook, kde za měsíční předplatné získáte nějaké benefity. Slevu na dvou e-shopech; fotky bez cenzury; fotky dříve, než na sociálních sítích; fotky bez cenzury; backstage videa (bez cenzury) atd…

Pro mě je každý Patron neuvěřitelným motorem kupředu. Každý příspěvek a každá podpora pro mě znamená neskutečně moc! A vážně mě to tlačí dál! Staň se mým patronem!

 

STAŇ SE MÝM PATRONEM

muž, který se vyfotil fotoaparátem.

Mgr. Lukáš Stehlík

Mé začátky sahají někdy k roku 2010, kdy jsem si pořídil svůj první foťák (tenkrát mám pocit, že to byl Olympus SP-600UZ) a focení mě začalo bavit s prvními vyfocenými snímky.